top of page
  • Yazarın fotoğrafıYiğit Buğra Alaybeyoğlu

SAĞ KALAN EŞİN MİRASÇILIĞI MİRAS PAYI4721 sayılı Türk Medeni Kanunu m.499 uyarınca mirasbırakanın sağ kalan eşi yasal mirasçılar arasında sayılmıştır. Sağ kalan eşten maksat, mirasbırakan vefat ettiğinde resmi nikahlı olan eşidir.


Sağ kalan eşin mirasçılık sıfatının doğması için eşlerin evlilik birliğinin devam etmesi, evlilik birliği devam ederken mirasbırakanın vefat etmesi gerekir. Evlilik boşanma ile sonra ermişse, imam nikahlı evlilik varsa, sevgili hayatı olarak aynı evde yaşama gibi durumlar söz konusu ise yasalarımız uyarınca evlilik birliğinden ve gerçek bir evlilikten söz edilemez. Hal böyle olunca imam nikahlı eşler, boşanmış taraflar, aynı evde yaşayan sevgililer TMK m.499 uyarınca birbirlerine yasal olarak mirasçı olamazlar. Pekâlâ mirasbırakanın ölmeden önce son arzularını içeren bir ölüme bağlı tasarruflarla (vasiyetname) bunlara ilişkin bir kazandırmada bulunmuşsa iradi mirasçı olarak mirasbırakana mirasçı olabilirler.


Mirasbırakanın sağ kalan eşinin miras payı ise TMK m.499 uyarınca mirasa kiminle girdiğine göre değişkenlik gösterir. Eş, birinci zümre ile mirasa giriyorsa mirasın 1/4’ünü, ikinci zümre ile mirasa giriyorsa mirasın yarısını, üçüncü zümre ile mirasa giriyorsa mirasın ¾’ü üzerinde hak sahibi olur.


Sağ kalan eşin mirasçılığında bahsettiğimiz konu sadece miras hukukuna ilişkindir. Sağ kalan eşin öte yandan aile hukukundan doğan edinilmiş mallara katılma rejimi hükümlerine göre kazanımlarının olabileceği de unutulmamalıdır.


Ne yazık ki Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrası birçok kişi eşini ve ailesini kaybetmiştir. Bu sebeple sağ kalan eşin mirasçılığı sürecin bundan sonraki aşamasında resmi işlemler ve diğer kazanımlar için merak edilen konulardan birisi olmuştur. Miras hukuku kendi içerisinde birçok ihtimali barındıran ve dikkatli incelenmesi gereken bir hukuk alanıdır.

Deprem sonrası eşin mirasçılığı çok merak edilen konular arasındadır.
48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page